#0 — Prolog

W tym odcinku dowiesz się kim jestem, co ciekawego w życiu zrobiłem i dokąd zmierzam, a także przede wszystkim – czego możesz spodziewać się w ramach podcastu i jaką wartość może on Tobie przynieść.

💡
Spodobał Ci się ten odcinek? Zasubskrybuj mój podcast na swojej ulubionej platformie i podziel się nim ze znajomymi!

Transkrypcja odcinka

Cześć! Nazywam się Krzysztof Rychlicki-Kicior i witam Cię serdecznie w podcaście „Software z każdej strony”, w którym dowiesz się, jak łączą się ze sobą świat biznesu i IT.

Ten odcinek jest odcinkiem specjalnym, swojego rodzaju prologiem dla całego przedsięwzięcia. Jest to odcinek o numerze 0, w którym opowiem o sobie. Można powiedzieć, że po prostu się przedstawię. W tym odcinku dowiesz się kim jestem, czym zajmowałem się dotychczas w życiu zawodowym, czym zajmuję się obecnie, ale także co zamierzam robić w przyszłości. Przede wszystkim jednak dowiesz się, czego możesz spodziewać się w ramach tego podcastu w przyszłości i jaką wartość może on tobie przynieść. Jeżeli znasz mnie i moją historię zawodową, chcesz może zostawić ją sobie na inną okazję, albo po prostu ciekawi cię konkret, jak to niektórzy mówią samo mięso, zapraszam od razu do odcinka numer 1, który znajdziesz zaraz za tym zerowym.

W szeroko pojętej branży IT, związany jednak ze światem tworzenia oprogramowania, pracuję od 18 już lat. Zależy właściwie jak liczyć, czy od momentu akceptacji zlecenia, jego realizacji, publikacji, czy też otrzymanego przelewu, wynagrodzenia, możemy tutaj przyjąć daty od grudnia 2003 roku aż do maja 2004 roku, bo moim pierwszym zleceniem było napisanie artykułu na temat tworzenia chata, komunikatora internetowego dla czasopisma „PC World Komputer”. W swojej karierze zawodowej pisałem artykuły do czasopism takich jak wspomniany już „PC World Komputer”, „Hakin9”, „Software Developer's Journal Next”. Jestem też autorem książek dla Wydawnictwa Helion od 2006 roku. Zajmowałem się również tłumaczeniami książek, co jest niezwykle ciekawym doświadczeniem. Prowadziłem zajęcia dla młodzieży, również szkolenia dla firm, związane oczywiście z programowaniem. No, ale oczywiście pracowałem również jako programista, głównie jako freelancer, początkowo w języku PHP. Pracowałem również jako programista na zasadach takich typowo etatowych, aż w końcu w 2010 roku założyłem, początkowo jako jednoosobową działalność gospodarczą firmę Makimo Systems. Była to działalność jednoosobowa, natomiast prowadzona wespół zespół z moimi dwoma wspólnikami, z którymi działamy pod marką Makimo do dziś, już jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zajmujemy się wytwarzaniem oprogramowania szytego na miarę, dedykowanego, po angielsku Bespoke Software Development

Trudno jest mi w życiu poprzestać na jednym rodzaju działalności, na jednej aktywności. Także poza prowadzeniem firmy Makimo, zajmuję się także działalnością naukowo-dydaktyczną i po studiach informatycznych, które zakończyłem na wydziale FTiMS Politechniki Łódzkiej, zresztą tak jak i moi wspólnicy, udałem się na studia doktoranckie, również na tym wydziale. Zakończyłem je w roku 2017. Od tamtej pory miałem okazję pracować na jednej z łódzkich uczelni prywatnych, a także na warszawskiej Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej, gdzie pełnię funkcję adiunkta, a od 2020 roku także dziekana studiów informatycznych, co jest swoją drogą dość sporym i ciekawym wyzwaniem.

Trzecią i ostatnią już rolą, w której odnajduję się w swoim życiu zawodowym jest moja działalność w organizacji SoDA. SoDA, czyli Software Development Association Poland, to organizacja, która zrzesza firmy typu software house, takie jak Makimo i której jesteśmy członkami właśnie jako Makimo od 2018 roku. Tak się jakoś złożyło, że po pewnym czasie od przystąpienia do tej organizacji zostałem szefem Komitetu do Spraw Edukacji, ponownie edukacja. Jak widać wyraźnie edukacja pełni w moim życiu bardzo istotną rolę. Tak że w organizacji SoDA odpowiadam za prowadzenie, koordynowanie różnego rodzaju działań edukacyjnych, rozwojowych dla członków naszych organizacji.

Szykując się do tego odcinka, zapoznałem się z podobnego rodzaju materiałami u innych osób prowadzących podcasty, czy też po prostu mających swoje strony domowe w Internecie. Spotkałem się z różnymi ciekawymi podsumowaniami, co skłoniło mnie do opracowania takiego swoistego podsumowania Krzysztofa Rychlickiego-Kiciora w liczbach związanych z moją działalnością zawodową. Oczywiście należy podejść do tych statystyk z pewnym takim przymrużeniem oka można powiedzieć, ponieważ nie są to w żadnym razie statystyki dokładne. Zebranie dokładnych liczb w tym momencie w zasadzie byłoby już niezwykle trudne, ponieważ część z danych źródłowych, z plików, chociażby z kodami źródłowymi, z tych pierwszych lat swojej pracy po prostu niestety przepadła. Natomiast gdyby zacząć od takiej dość podstawowej, acz interesującej metryki, jaką jest liczba linii kodu, oprogramowanie jakie wytworzyłem w swoim życiu, to mogę z dużą dozą pewności powiedzieć, że jest to kilkaset tysięcy linii kodu. Trudno mi w tym momencie powiedzieć, czy jest to bliżej tak 200, 300, czy może 700, 800. Raczej pewnie 200, 300. Natomiast przeanalizowałem kilka komercyjnych projektów, w których brałem największy udział. Trochę również kodów ze swoich licznych publikacji, książek i bez problemu mogłem stwierdzić, iż te 200, dwieście kilkadziesiąt tysięcy linii kodu na pewno się pojawiło, bardzo możliwe, że więcej, ale tak jak wspomniałem to już jest po prostu historia. Skoro ważnym aspektem mojej działalności jest edukacja, to nie sposób nie wspomnieć o zajęciach, które prowadziłem, szkoleniach, ale głównie jednak działalności akademickiej, oczywiście pod kątem dydaktycznym, liczbie godzin zajęć, które przeprowadziłem, a także liczbie studentów, którzy na moich zajęciach pojawili się, czy to wykładowych, czy też ćwiczeniowych, laboratoryjnych. I tak udało mi się dosyć taką ciekawą miarą, w dosyć ciekawy sposób oszacować, że około 1300 osób pojawiło się na moich zajęciach, 1300 różnych osób. Oczywiście też, niejedna osoba, niejeden student czy studentka pojawili się na różnych moich zajęciach. Jeśli chodzi o godziny dydaktyczne to odbyłem ich około 2300 od roku 2013. Jeśli chodzi o działalność publikacyjną to mam na koncie 11 książek, licząc drugie, a czasami trzecie wydania, kilkanaście artykułów o programowaniu w prasie fachowej, wspomnianej już przeze mnie wcześniej, a także około 10 publikacji naukowych. Tak mówię tutaj około, ponieważ różnie liczy się różne publikacje. Czasami są to publikacje w czasopismach, czasami publikacje w materiałach pokonferencyjnych. Natomiast mniej więcej taki rząd wielkości.

Na koniec tego podsumowania, jeszcze taka jedna ciekawostka, postanowiłem oszacować z iloma błędami spotkałem się w swoim życiu i ile takich błędów rozwiązałem. Natomiast tutaj muszę od razu nadmienić, że większość błędów, które mam na myśli, dotyczy różnego rodzaju problemów, z jakimi spotykali się na zajęciach studenci. Od takich, którzy dopiero zaczynali uczyć się programować, aż po studentów z ostatnich semestrów i rozmaitych problemów związanych z tworzeniem aplikacji mobilnych, czy też internetowych. Udało mi się uzyskać taką liczbę, oczywiście jest to liczba przybliżona, mocne oszacowanie, że na przestrzeni swojej kariery zawodowej, zetknąłem się i udało mi się rozwiązać około 25 tysięcy różnego rodzaju błędów. Jeżeli ktoś jest zainteresowany, jak udało mi się uzyskać tego rodzaju szacunki, to chętnie opowiem. Musiałem oczywiście przyjąć pewne założenia, bo nie siedziałem na zajęciach, czy w trakcie pracy zawodowej i nie zaliczałem tych różnego rodzaju błędów, czy też innych statystyk. Natomiast jest to też na pewno ciekawy temat do dyskusji.

Porozmawialiśmy o historii, to czas teraz przejść do teraźniejszości. W zasadzie powiedziałem już co nieco o swojej roli edukacyjnej w organizacji SoDA. Na uczelni jak to dziekan muszę zmagać się z różnymi wyzwaniami, od powierzania zajęć, przez rozwiązywanie problemów studentów i prowadzących, aż po planowanie strategii rozwoju kierunku. Natomiast w Makimo, choć zaczynaliśmy we trzech programistów, więc w zasadzie przez te ponad 11 lat byłem i programistą, i testerem, i prowadziłem projekty, i zajmowałem się dokumentacją, można powiedzieć wszystkim po trochu, to teraz skupiam się na marketingu i sprzedaży, a także wszelkich działaniach, które mają sprawić, iż potencjalny klient, który ma pomysł na jakąś aplikację mobilną, czy internetową, będzie w stanie zrealizować go u nas, wspólnie z zespołem projektowym. Tak że są to przeróżne działania i myślę, że na przestrzeni życia tego podcastu o części z nich będę mógł opowiedzieć.

Już po tym krótkim wstępie widać, chyba że edukacja jest mi niezwykle bliska. Podcast jest takim swego rodzaju ukoronowaniem mojej działalności dydaktycznej, publikacyjnej, czy nawet działalności zawodowej w Makimo. Mam na swoim karku prawie 18 lat już doświadczenia, czyli można powiedzieć, że moje doświadczenie zawodowe stało się już pełnoletnie i to jest ten moment, w którym chciałbym podzielić się z tobą drogi słuchaczu, słuchaczko, jak najszerzej swoim doświadczeniem, a także różnego rodzaju wskazówkami w działalności informatyczno-biznesowej. Podcast jest dla mnie swego rodzaju nowym medium. Natomiast muszę przyznać, że nie dzieliłem się jeszcze doświadczeniem biznesowym, więc jest to też dla mnie pewne jak to się mówi w świecie naukowym novum, ale mam nadzieję, że treść kolejnych odcinków będzie dla ciebie przydatna.

Dochodzimy w tym momencie do sedna, do meritum tego odcinka, czyli czego możesz się spodziewać się w trakcie słuchania tego podcastu. Na pewno nie będę ograniczał się co do tematyki. Zamierzam poruszać różne zagadnienia, ale przede wszystkim chciałbym skorzystać ze swojego doświadczenia, z tych wszystkich, wielu lat, które spędziłem i w biznesie i w sektorze edukacyjnym. Natomiast tak czy siak były to lata oczywiście związane z branżą IT, które pokazały mi jak wiele problemów właśnie na styku tych branż występuje i co ważne te problemy nie wynikają z braku wiedzy, często również nie z braku kompetencji, czy też nawet dobrych chęci, ale z tego że styk biznesu i IT jest bardzo nietypowym miejscem. IT jest wciąż niezwykle młodą branżą. Tak naprawdę Internet istnieje raptem kilkadziesiąt lat. Komputery stacjonarne, czy laptopy też, nie mówiąc już o urządzeniach mobilnych, które są z nami raptem kilkanaście lat. Tak naprawdę nawet osobom z branży IT trudno jest czasami nadążyć, a co dopiero mają pomyśleć sobie przedstawiciele biznesu, przedstawiciele innych branż, jak oni mają się w tym całym zgiełku odnaleźć. Mam nadzieję, że mój podcast im właśnie w tym pomoże. Nie będę się tutaj skupiał bardzo mocno na treściach stricte technicznych. Nie będę omawiał bardzo szczegółowo technik programistycznych, czy też języków programowania choćby, chyba że pod kątem korzyści jakie mogą one przynieść poszczególnym przedstawicielom świata biznesu. Zakładam więc, że najwięcej korzyści ze słuchania tego podcastu mogą wynieść osoby pracujące niejako na styku biznesu i IT, czyli na przykład menedżerowie firm, którzy mają tło, doświadczenie biznesowe, ale niekoniecznie mocno związane z IT, chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o branży. Z drugiej strony menedżerowie z wykształceniem, doświadczeniem w IT, którzy chcieliby posłuchać więcej o biznesie i o możliwościach zastosowania technologii w praktycznych aspektach biznesu. Nie oznacza to jednak, że jeżeli nie należysz do jednych z tych dwóch grup to nie znajdziesz tutaj treści wartościowych dla siebie. Tematyka jak już wspomniałem będzie dość zróżnicowana, więc najprościej chyba będzie poobserwować jakie odcinki będą pojawiać się w nadchodzących tygodniach i po prostu wybrać coś dla siebie.

Powoli zmierzamy już do końca tego odcinka. Jako, że dopiero zaczynam swoją podcastową przygodę, to z tego co kojarzę wypadałoby teraz powiedzieć, że zachęcam do subskrybowania tego podcastu. No cóż, jeżeli uważasz, że warto, to zapraszam. Natomiast przymusu żadnego nie ma. Mam nadzieję, że treści, które będę publikował będą dla ciebie wartościowe, będą dla ciebie przydatne. Już teraz zapraszam do pierwszego merytorycznego odcinka tego podcastu, w którym na tapet biorę temat z jednej strony wydawałoby się dość mocno stereotypowy, ale z drugiej strony podchodzę do niego wydaje mi się, że trochę inaczej niż wszyscy inni, a mianowicie czy wybierać software szyty na miarę, czy też gotowy. Ze względu na fakt, że jest to dopiero początek mojej przygody z prowadzeniem podcastu, będę bardzo wdzięczny za wszelkiego rodzaju krytykę, za wszelkie uwagi, czy to dotyczące warstwy technicznej, czy merytorycznej, czy może mojej dykcji, tudzież nieśmiesznych żartów. Wszelkie uwagi chętnie przyjmę. Możesz skontaktować się ze mną przez LinkedIn, Facebooka. Korzystam z tych mediów społecznościowych. Także zapraszam do kontaktu. Naprawdę wszelkie uwagi są mile widziane. I w tym momencie nie pozostaje mi nic innego jak życzyć ci udanej przygody z moim podcastem i do usłyszenia!